Basen ogrodowy - jaki wybrać i jak się przygotować do budowy?
Ile kosztuje basen
Jest wiele pomysłów na to jak wybudować basen przy domu lub na działce. Oczywiście, jak zawsze – wszystko zależy od naszego budżetu. Od czego zacząć? Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie ile mamy miejsca i jaki rodzaj basenu spełni nasze oczekiwania. Jeśli mamy małe dzieci i nie chcemy wiele inwestować, albo ma to być fanaberia na chwilę pewnie wybierzemy tani basen z marketu bez systemu filtracji albo z prostym filtrem kartuszowym. Takie rozwiązanie nie jest ani trwałe, ani wygodne, wiec potraktujmy je z przymrużeniem oka jako pomysł z serii „potrzeba matką wynalazku”. Z powodzeniem na takie przedsięwzięcie stracimy jednak kilkaset złotych. Jeśli budowa basenu to poważny plan, a nasz budżet jest ograniczony, najlepiej rozejrzeć się za basenem stelażowym renomowanego producenta. Jest kilka firm na rynku, które oferują gotowe zestawy basenowe składające się z niecki , systemu filtracji, drabinki i akcesoriów. Taki zestaw nie musi kosztować majątku, a spokojnie będzie służył długie lata. Hiszpański producent GRE, który ma już wiele lat doświadczenia w produkcji takich niecek basenowych z osprzętem ma w swojej ofercie zestawy już od 2 tysięcy złotych. Otrzymamy gotowe rozwiązanie czyli basen z filtracją i drabinką, a radość całej rodziny będzie gwarantowana.
Jeśli basen ma stanowić centralny punkt naszego ogrodu lub działki i mamy więcej miejsca to warto rozważyć większe modele stelażowe w kształcie owalu – w basenie o wymiarach wewnętrznych np. 7x3 m i głębokości 120-130 cm spokojnie możemy popływać i pobawić się w większym gronie, Taki basen po demontażu pompy możemy spokojnie pozostawić częściowo napełniony wodą na zimę, a jego uruchomienie wiosną będzie szybkie i łatwe.
Jeśli warunki gruntowe i lokalizacja sprzyjają wykonaniu otworu w ziemi warto zastanowić się nad basenem wkopanym – może mieć kształt okrągły, owalny lub prostokątny. Taki basen ze stalowym płaszczem i wkładem foliowym oraz systemem filtracji i akcesoriami (drabinka, orurowanie) może kosztować od 5 do 20 tysięcy złotych. Większą kwotą dysponować trzeba inwestując w prostokątny basen wykonany z systemowych bloczków styropianowych. To ostatnie rozwiązanie będzie na pewno przekładać się na ograniczenie strat ciepła. Do powyższych kosztów doliczyć należy przygotowanie podłoża – wykop i chudy beton lub wykonanie płyty zbrojonej pod basen i później zagospodarowanie terenu wokół niecki (np. drewniany taras, płytki, kostka). Jeśli chcemy korzystać z basenu dłuższy czas w ciągu roku musimy zadbać o jego ogrzewanie – pompa ciepła albo panele solarne czy grzałka elektryczna to najczęściej wybierane opcje. Dodatkowo ważna jest izolacja termiczna basenu – zwijarka i folia bąbelkowa do basenu zabezpieczy lustro wody przed parowaniem i utratą ciepła. System filtracji basenu może być wyposażony w automatyczne dozowanie chemii – to także wpłynie na koszt inwestycji. Podsumowując radość z własnego basenu nie musi oznaczać olbrzymich inwestycji. Jeśli wyposażymy się w porządny basen wszelkie dodatki możemy dokupić z czasem.
Jaki basen ogrodowy wybrać?
Jak przygotować podłoże pod basen?
W przypadku stelażowych basenów wolnostojących wystarczająca może się okazać kostka brukowa lub chodnikowa albo po prostu zagęszczony i wyrównany piasek. Zawsze pod basenem musi znaleźć się specjalny podkład lub folia, by wkład z PCV nie miał kontaktu z rodzimym gruntem ani betonem i nie ulegał degradacji/uszkodzeniom mechanicznym.