Wymiennik ciepła do basenu


Podejmując decyzję o doborze urządzenia do ogrzewania wody basenowej często nie zadajemy sobie sprawy, że znaczną część infrastruktury i instalacji mamy już w domu. Źródłem ciepła dla basenu w domu lub ogrodzie może być wymiennik ciepła, którego zasada działania jest banalnie prosta - jednocześnie przepływa przez niego woda gorąca (czynnik grzewczy) z instalacji CO oraz woda basenowa (czynnik ogrzewany). Ciepło z wody pochodzącej z instalacji CO oddawane jest poprzez powierzchnię wymiany do wody basenowej. Powierzchnię wymiany mogą stanowić stalowe lub tytanowe rurki (wymiennik basenowy rurowy) lub płyty (wymiennik basenowy płytowy). Im wyższa temperatura czynnika grzewczego, tym większa wydajnośc i sprawność wymiennika. Przy obliczaniu mocy wymiennika przyjmuje się, że woda w instalacji posiada temperaturę w zakresie 70-90 stopni. Jaki wymiennik ciepła wybrać? Ma na to wpływ szereg czynników - kubatura niecki, źródło ciepła dla instalacji CO a co za tym idzie temperatura czynnika grzewczego, a także izolacja basenu i jego umiejscowienie (w ogrodziew domu/w ogrodzie zimowym). Nie bez znaczenia jest także sposób uzdatniania i układ filtracji - jeśli woda jest chlorowana lub uzdatniania tzw. aktywnym tlenem rurki wewnątrz wymiennika mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej 316L, natomiast w przypadku elektrolizy soli lepiej wybrażć tytanowy wymiennik ciepła niepodatny na korozję. Musimy pamiętać o tym, że układ ogrzewania wody w basenie musi mieć możliwość odcięcia zasilania gorącej wody przepływającej przez wymiennik - w końcu zadana temperatura to naczęściej 26-28 stopni, a woda z instalacji CO może mieć nawet 90. W tym celu stosuje się zewnętrzne czujniki temperatury (może być osadzony w rurze lub do niej przylegać - tzw. czujnik temperatury przylgowy). Czujnik ten musi być połączony z pompą obiegową wraz z elektrozaworem z funkcją automatycznego odcięcia przepływu i zatrzymania pracy pompy najlepiej jak najbliżej pieca. Należy pamiętać, że zalecanym miejscem instalacji wymiennika ciepła basenowego jest okolica filtra, tuż za nim, na bypassie, przed układem uzdatniania wody basenowej.
filtr

Wymienniki ciepła do basenu

Cena
od: 0 zł do: 9980.00 zł

Wymienniki ciepła - sprytna technologia ogrzewania basenu 


Prywatny basen to marzenie niejednego człowieka - możliwość kąpieli w ogrodzie lub w specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni w domu to prawdziwy komfort i dotyk luksusu. Planując budowę prywatnego basenu, nie można zapomnieć o takiej kwestii, jak możliwość odpowiedniego kontrolowania temperatury wody, aby kąpiele i pływanie mogły przebiegać w naprawdę przytulnej atmosferze. Istnieje sporo sposobów na ogrzanie wody w basenie, jednak jednym z najskuteczniejszych z nich zastosowanie tak zwanego wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła do basenu pozwala na wykorzystanie instalacji centralnego ogrzewania w celu podniesienia temperatury wody. Jest to bardzo wygodna metoda, ponieważ używa się już gotowego systemu i nie trzeba inwestować w inne źródło energię w celu podgrzania wody. 

Jak działa wymiennik ciepła do basenu?

Wymiennik basenowy oparty jest dopływie ciepłej wody z różnych systemów grzewczych - zwykle jest to piec czy kocioł centralnego ogrzewania, choć niektóre modele mogą współpracować także z pompami ciepła, solarami czy GWC. Ogrzana do 70-90 stopni Celsjusza woda z pieca wpływa do wężownicy umieszczonej w wymienniku ciepła - zaś woda z basenu ogrzewa się, opływając wężownicę. Bardzo ważnym elementem basenowego wymiennik ciepła jest sterownik z czujnikiem temperatury wody. Gdy temperatura osiągnie ustalony przez użytkownika poziom, obieg ciepłej wody z systemu centralnego ogrzewania zostaje przerwany, aby nie doszło do niebezpiecznego przegrzania się basenu. Aby ta technologia mogła sprawnie funkcjonować, należy powierzyć jej instalację doświadczonemu technikowi.

Na co warto zwrócić uwagę, chcąc zamontować wymiennik basenowy?


Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas instalacji wymiennika basenowego, jest kubatura niecki oraz moc pieca. Te dane pozwolą instalatorowi na dobór odpowiedniego modelu wymiennika czy rurek potrzebnych w systemie wymiany wody. Równie ważna jest sprawa filtrowania, uzdatniania i dezynfekcji wody, która ma wpływ na wybór najlepszych rurek wewnątrz wymiennika. Gdy korzysta się z chloru czy aktywnego tlenu w swoim basenie bez przeszkód można postawić na modele wykonane ze stali kwasoodpornej, jeśli jednak używa się elektrolizy soli, należy postawić na system odporny na korozję, oparty na tytanowym wymienniku ciepła. Monterzy powinni pamiętać także o tym, że tego rodzaju sprzęt powinien być montowany na bypassie. 

Jeśli szukasz sposobu na to, aby cieszyć się przyjemną wodą w swoim prywatnym basenie, postaw na wymienniki basenowy dostępny w naszej ofercie, ponieważ cechują się one prostą obsługą, funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem, nad którym czuwa sterownik oraz czujnik temperatury.