Płetwy sprawią, że będziesz pływał szybciej. Ma to szczególne znaczenie podczas nurkowania, gdy nie ma czasu na popełnienie błędu. Dzięki płetwom Twoje nogi nie będą tak obciążone, a zwroty będziesz mógł wykonywać bez wysiłku.
Płetwy do pływania – co o nich musisz wiedzieć?
Płetwy dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: paskowe i kaloszowe. Płetwy paskowe idealnie nadają się dla osób, które pływają w dużych zbiornikach, na przykład morzu. Aby móc z nich korzystać, będziemy potrzebowali specjalnych butów. Dopiero na nie nakłada się płetwy. Zaletami takiego połączenia jest to, że nasze stopy są dodatkowo osłonięte przez but. A w przypadku pływania w morzu jesteśmy narażeni na kontakt z ostrymi elementami.
Płetwy do pływania na basenie mają inną budowę. Są to tak zwane płetwy kaloszowe. Nie wymagają one użycia buta. Aby płetwa kaloszowa spełniała swoją funkcję, musi dobrze przylegać do stopy. Nie może jednak jej uciskać.
Płetwy można podzielić także ze względu na twardość. Modele twarde sprawią, że szybciej popłyniemy. Musimy mieć jednak dobrze wyćwiczone mięśnie nóg. Płetwy do pływania w morzu dla osób doświadczonych są bardzo twarde. Dzięki nim można pokonać nawet silne prądy. Nie mogą być one jednak za długie – w przeciwnym razie stawiałyby w wodzie zbyt duże opory. Trudno się w nich manewruje, ale dają dużo siły napędowej. Z tych powodów jako płetwy na basen nie bardzo się nadają.
Jakie płetwy do pływania na basenie byłyby odpowiednie? Płetwy miękkie to dobry wybór dla osób, które rozpoczynają przygodę z pływaniem. Często wybierają je kobiety i dzieci.Takie płetwy, w wersji długiej, mogą być wykorzystywane podczas nauki pływania. Ich zaletą jest poprawa sterowności. Dlatego to idealne płetwy na basen.
Płetwy dla dzieci
Niektóre modele przeznaczone są dla dzieci. Mają one trochę innąbudowę i proporcje. Poza tym regulacja jest zwykle bardziej dokładna tak, by płetwy można dopasować do nóg rosnącego dziecka. Niektóre modele można nakładać na gołą stopę lub specjalnego buta.